čtvrtek 3. října 2013

Z Prahy na Islay nízkonákladově

Na Islay se dá koupit letenka i přímo z Prahy. Stojí ale okolo 10 000 Kč a je s přestupy a čekáním. Dá se tam ovšem dostat i levněji, ač o něco složitěji. Zde je náš lowcost návod.

Praha -> Edinburgh
Do Edinburghu z Prahy léta společnost jet2.com, se kterou náš let vyšel na cca 3700 Kč na jednoho i se zavazadlem.

Edinburgh -> Glasgow
Z Edinburghu směrem na Islay vedou dvě možné cesty - letadlem a lodí. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv, budete se muset nejdřív přesunout do Glasgow.
 • Novou možností od letošního léta, která je nejspíš jednodušší, je Citylink Air, autobus, který vás za 10 £ vezme přímo z letiště do centra Glasgow (Buchanan Bus Station). 
 • Pokud to chcete vzít přes centrum Edinburghu, postup je následující: 
  • Z letiště v Edinburghu to vezmete autobusem č. 100 (nápověda: je to stejné jako v Praze) na Haymarket. Stojí to 3,50 £.
  • Z Haymarketu jede každých cca 15 minut vlak do Glasgow na Queen Street station za 12,50 £.
Glasgow -> Islay
 1. Letadlo 
  • Z Queen Street i z Buchanan station jezdí na letiště autobus s číslem 500. Stál nás 6 £. 
  • Z letiště v Glasgow na letiště na Islay se dostanete s leteckou společností flybe. Létá to zhruba 2 x denně a ceny se pohybují mezi 40 a 70 £ v nejnižší třídě, záleží jestli se vám povede vychytat správný termín. My letěli za 51 £.  
 2. Bus + trajekt 
  • Nejprve se musíte přesunout do přístavu Kennacraig, odkud vyjíždějí lodě na Islay. Z Glasgow (Buchanan Bus Station) tam jezdí Scottish Citylink za 16 £ (vyhledávač jízdenek). Cesta trvá tři a čtvrt hodiny, ale výhledy na krajinu za to stojí. 
  • Z Kennacraigu jezdí na Islay trajekt společnosti CalMac buď do Port Askaigu nebo Port Ellenu (jízdní řád). Cena pro pěší je 6 £ a není potřeba trajekt dopředu rezervovat. 
Doprava po Islay
Z letiště i z přístavů se téměř kamkoliv na Islay dostanete místními autobusy do 4 £. Jsou spolehlivé, ale nejezdí moc často. Jízdní řády zde.

Doufáme, že vám naše rady k něčemu budou. Šťastnou cestu!

Žádné komentáře:

Okomentovat